EN

منو

داستان‌های موفقیت

در سال 1392 عکاس معروف Brandon Stanton عکس هایی با موضوع فضای شهری و مردم ایران را در وبسایت و صفحه فیسبوک معروفش، Humans of New York منتشر کرد که بسیار فراگیر شدند. نظرات مردم در فضای مجازی برای موسسین «راهکار راه ابریشم» شوک دهنده بود، "آیا در ایران هم مراکز خرید بزرگ هست؟"، "مردم چرا انقدر شبیه به ما لباس می پوشند؟"، "ایران در کدام قاره است؟!" و ...
این نظرات نشان می‌داد که به دلیل بایکوت رسانه‌های غربی در مورد ایران، اغلب مردم دنیا تصویر درستی از ایران ندارند چه برسد که بخواهند به ایران سفر کنند. این انگیزه شکل گرفتن «راهکار راه ابریشم» و ماموریت آن است: نشان دادن ایران واقعی به دنیا و تسهیل سفر به ایران.
تیم «راهکار راه ابریشم» در بهمن 93 فعالیت خود را شروع کرد. اعضا تیم برای فعالیت با مشکلات بسیاری مواجه بودند. این کسب‌وکار می‌دانست که بازاریابی در گردشگری ورودی بسیار ضعیف است و فعالان صنعت چندان به فضای مجازی اعتقادی ندارند و البته طبق مشاهداتی که در نقاط گردشگری تهران و صحبت‌هایی که با فعالان این صنعت داشتند، این فرض شکل گرفت که گردشگران به جز تور به روش دیگری به ایران سفر نمی‌کنند. بنابراین با بیزینس مدل طراحی و فروش تور و برون‌سپاری اجرا به آژانس‌های مجری تور کار خود را شروع کرد. اعضای تیم با هوشمندی و نگاه بازی که داشتند، خیلی سریع متوجه شدند که این مدل مقیاس‌پذیر نیست، بنابراین «راهکار راه ابریشم» به جای اینکه خودش دستی در طراحی تور داشته باشد، تبدیل به پلتفرمی برای فروش تورهای موجود در بازار شد. بعد از چرخش اول اوضاع فروش بهتر شده بود و سال 94 به این شکل به پایان رسید ولی اعضای تیم احساس می‌کردند که یک جای کار مشکلی اساسی دارد.
اعضای تیم، بعد از خواندن گزارشی از گوگل به نام Traveler’s Road to Decision حدس زدند که مشکل اساسی خود تور است. در واقع غالب مشتریان تور که افراد مسن اروپایی هستند، آنلاین خرید نمی‌کنند و بیشتر به آژانس‌های محلی خودشان در اروپا اعتماد دارند. بر این اساس و بعد از گذشت یکسال، «راهکار راه ابریشم» چرخش اصلی خود را به مدل Online Travel Aegncy که در واقع فروش خدمات گردشگری به شکل سرویس‌های مجزا و نه تور هست، انجام داد.این تغییر نقطه پرتاب «راهکار راه ابریشم» بود و باعث شد فروش سالانه «راهکار راه ابریشم» 1500% رشد کند. اما این همه ماجرا نبود و مسیر خیلی از آنچه تصور می‌شد، پرچالش‌تر بود. مسدود شدن مبالغ فروش، منحل شدن تیم و توقف 9 ماهه عملیات کسب‌وکار و مسائل و مشکلات حقوقی فقط بخشی از چالش‌های «راهکار راه ابریشم» بوده است. اعضای این تیم اینگونه ادعا کرده‌اند:

«اگر یک چیز را یاد گرفته باشیم این است که سماجت و محکم بودن از مهمترین ویژگی‌هایی است که یک کارآفرین باید داشته باشد.»

اعضای این تیم در برابر این مشکلات تسلیم نشدند و کسب‌وکار خود را احیا کردند و بسیار قوی‌تر از قبل فعالیت می‌کنند. امروز «راهکار راه ابریشم» یک رکورد فوق العاده دارد، 12 ماه رشد ماهانه بیش از 30 درصد در فروش و تعداد مشتریان، رکوردی که تعداد بسیار کمی از استارت‌آپ‌ها می‌توانند به آن برسند.

خلاصه‌ای از اتفاقات مهم در طول عمر 4 ساله «راهکار راه ابریشم»:

 • بهمن 93: شروع کسب و کار با 30 هزار دلار سرمایه اولیه موسسین
 • اردبیهشت 94: لانچ محصول اولیه با بیزنس مدل Tour Seller
 • شهریور 94: چرخش به بیزنسل مدل Tour Marketplace
 • بهمن 94: چرخش به بیزنس مدل Online Travel Agency
 • شهریور 95: جذب 60 هزار دلار سرمایه از Angel Investors
 • دی 95: موفق به اخذ درگاه پرداخت بین المللی
 • اسفند 95: اتمام سال 95 با 1500 درصد رشد سالانه
 • فروردین 96: بسته شدن درگاه پرداخت و مسدود شدن مبالغ فروش به دلیل تحریم ها
 • خرداد 96: توقف کامل عملیات و منحل شدن تیم به دلیل اتمام سرمایه
 • مهر 96: آزاد شدن بخش اعظم مبالغ بلوکه شده
 • بهمن 96: ثبت شرکت در اتحادیه اروپا جهت حل مشکلات قانونی
 • اسفند 96: سرمایه گذاری 250 هزار دلاری Barkat Ventures
 • اردیبهشت 97: تشکیل تیم جدید، بازنویسی محصول و شروع مجدد عملیات
 • اردیبهشت 98: 12 ماه رشد مداوم ماهانه و جذب بیش از 2000 گردشگر


حالا اعضای تیم «راهکار راه ابریشم» معتقد هستند که در ابتدای راه قرار دارند و به جهانی شدن فکر می‌کنند. چشم‌انداز «راهکار راه ابریشم» تبدیل شدن به برند مرجع برای سفر به مقاصد نوین و کمتر شناخته شده شامل ایران، عمان و آذربایجان و کشورهای مسیر راه ابریشم است.

سخنرانی مهدی صادق‌پور، مدیرعامل راهکار راه ابریشم

نخستین رویداد چامه

ارتباط با برکت

چنان‌چه سوالی از ما دارید علاوه بر ایمیل و شماره تماس از طریق فرم تماس روبرو می‌توانید با ما در ارتباط باشید. اگر صاحب یک طرح سرمایه‌گذاری در زمینه کسب‌و‌کارهای نوین هستید، می‌توانید طرح خود را برای شرکت‌ها و شتاب‌دهنده‌های موسسه دانش‌بنیان برکت ارسال کنید. کارشناسان این مجموعه‌ها بعد از مطالعه طرح با شما جلسه خواهند گذاشت یا به شرکایی که می‌توانند بهتر کنارتان باشند،‌ معرفی خواهید شد.

لیست شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه موسسه دانش‌بنیان برکت:

www.barkatventures.com/apply