EN

منو

داستان‌های موفقیت

راهکار راه ابریشم

در سال 1392 عکاس معروف Brandon Stanton عکس هایی با موضوع فضای شهری و مردم ایران را در وبسایت و صفحه فیسبوک معروفش، Humans of New York منتشر کرد که بسیار فراگیر شدند.

نظرات مردم در فضای مجازی برای موسسین «راهکار راه ابریشم» شوک دهنده بود، "آیا در ایران هم مراکز خرید بزرگ هست؟"، "مردم چرا انقدر شبیه به ما لباس می پوشند؟"، "ایران در کدام قاره است؟!" و ...

 این نظرات نشان میداد که به دلیل بایکوت رسانه های غربی در مورد ایران، اغلب مردم دنیا تصویر درستی از ایران ندارند چه برسد که بخواهند به ایران سفر کنند.این انگیزه شکل گرفتن «راهکار راه ابریشم» و ماموریت آن است، نشان دادن ایران واقعی به دنیا و تسهیل سفر به ایران.

ما با سری پر از رویای ساختن محصولی که گردشگری ورودی ایران را متحول کند، در بهمن 93 فعالیت خود را شروع کردیم و  خیلی زود فهمیدیم چیزهای زیادی هست که نمی دانیم.

هر استارت آپی با شناخت چند مشکل و راه حلی برای آن مشکلات شروع می شود که البته بسیاری از این دانسته ها صرفا فرضیات موسسین است و باید در عمل تایید شود.

ما می دانستیم که مشکلات مختلفی وجود دارد، بازاریابی در گردشگری ورودی بسیار ضعیف است و فعالان صنعت چندان به فضای مجازی اعتقادی ندارند و البته طبق مشاهداتی که در نقاط گردگشری تهران داشتیم و صحبت هایی که با فعالان صنعت داشتیم این فرض را داشتیم که گردشگران به جز تور به روش دیگری به ایران سفر نمی کنند، بنابراین با  بیزنسل مدل طراحی و فروش تور و برون سپاری اجرا به آژانس های مجری تور شروع کردیم.

خیلی زود فهمدیم که این مدل مقیاس پذیر نیست، بنابراین «راهکار راه ابریشم» به جای اینکه خودش دستی در طراحی تور داشته باشد، تبدیل به پلتفرمی برای فروش تورهای موجود در بازار شدیم.

بعد از چرخش اول اوضاع فروش بهتر شده بود و سال 94 به این شکل به پایان رسید ولی می دانستیم که یک جای کار اساسی می لنگد.

بعد از خواندن گزارشی از گوگل به نام Traveler’s Road to Decision حدس زدیم که مشکل اساسی خود تور است. در واقع  فهمیدیم غالب مشتریان تور که افراد مسن اروپایی هستند آنلاین خرید نمی کنند و بیشتر به آژانس های محلی خودشان در اروپا اعتماد دارند.

بر این اساس و بعد از گذشت یکسال، «راهکار راه ابریشم» چرخش اصلی خود را به مدل Online Travel Aegncy که در واقع فروش خدمات گردشگری به شکل سرویس های مجزا و نه تور هست را انجام داد.این تغییر نقطه پرتاب «راهکار راه ابریشم» بود و باعث شد فروش سالانه «راهکار راه ابریشم» 1500% رشد کند.

اما این همه ماجرا نبود و مسیر خیلی از چیزی که تصور می کردیم پر چالش تر بود. مسدود شدن مبالغ فروش، منحل شدن تیم و توقف 9 ماهه عملیات کسب و کار و مسائل و مشکلات حقوقی فقط بخشی از چالش‌های «راهکار راه ابریشم» بوده است.

اگر یک چیز را یاد گرفته باشیم این است که سماجت و محکم بودن مهمترین ویژگی هایی است که یک کارآفرین باید داشته باشد. شرح جزییات در این نوشته نمی گنجد، خلاصه اینکه ادامه دادیم و کسب و کار را احیا کردیم و بسیار قوی تر از قبل برگشتیم. امروز «راهکار راه ابریشم» یک رکورد فوق العاده دارد، 12 ماه رشد ماهانه بیش از 30 درصد در فروش و تعداد مشتریان، رکرودی که تعداد بسیار کمی از استارت آپ ها می توانند به آن برسند.

خلاصه ای از اتفاقات مهم در طول عمر 4 ساله «راهکار راه ابریشم» :

 • بهمن 93: شروع کسب و کار با 30 هزار دلار سرمایه اولیه موسسین
 • اردبیهشت 94: لانچ محصول اولیه با بیزنس مدل Tour Seller
 • شهریور 94: چرخش به بیزنسل مدل Tour Marketplace
 • بهمن 94: چرخش به بیزنس مدل Online Travel Agency
 • شهریور 95: جذب 60 هزار دلار سرمایه از Angel Investors
 • دی 95: موفق به اخذ درگاه پرداخت بین المللی
 • اسفند 95: اتمام سال 95 با 1500 درصد رشد سالانه
 • فروردین 96: بسته شدن درگاه پرداخت و مسدود شدن مبالغ فروش به دلیل تحریم ها
 • خرداد 96: توقف کامل عملیات و منحل شدن تیم به دلیل اتمام سرمایه
 • مهر 96: آزاد شدن بخش اعظم مبالغ بلوکه شده
 • بهمن 96: ثبت شرکت در اتحادیه اروپا جهت حل مشکلات قانونی
 • اسفند 96: سرمایه گذاری 250 هزار دلاری Barkat Ventures
 • اردیبهشت 97: تشکیل تیم جدید، بازنویسی محصول و شروع مجدد عملیات
 • اردیبهشت 98: 12 ماه رشد مداوم ماهانه و جذب بیش از 2000 گردشگر


ما معتقدیم تازه ابتدای راه هستیم. حالا «راهکار راه ابریشم» به جهانی شدن فکر می کند. چشم‌انداز «راهکار راه ابریشم» تبدیل شدن به برند مرجع برای سفر به مقاصد نوین و کمتر شناخته شده شامل ایران، عمان و آذربایجان و کشورهای مسیر راه ابریشم است.

ارتباط با برکت

چنان‌چه سوالی از ما دارید با ما در ارتباط باشید. اگر صاحب یک طرح سرمایه‌گذاری در زمینه کسب‌و کارهای نوین هستید از طریق لینک زیر طرح خود را برای ما ارسال کنید. کارشناسان ما بعد از مطالعه طرح با شما جلسه خواهند گذاشت و یا به شرکایی که می‌توانند بهتر کنارتان باشند،‌ معرفی خواهید شد.

آدرس سامانه                       bp.barkatventures.com

پست الکترونیکی                bp@barkatventures.com