EN

منو

تازه‌های برکت

صبر، نیاز استارتاپ‌ها، کاستی سرمایه‌گذاران

چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 / سید علی رضوی / گفتوگویی صمیمانه با امیر بنایی‌نژاد مدیر اجرایی شرکت "کن" درباره سرمایه‌گذاری این شرکت روی استارتاپ هوم (Hoom)

صبر، نیاز استارتاپ‌ها، کاستی سرمایه‌گذاران

سرمایه‌گذاری یک شرکت معتبر روی یک استارتاپ در حوزه زنجیره ارزشش، از بهترین مدل‌های سرمایه‌گذاری است. چرا که منابع فعلی شرکت و ظرفیت‌هایی که استارتاپ در آینده ایجاد می‌کند، زمینه‌ی رشد هر دو نهاد را فراهم می‌آورد. غفلت نسبت به این رویکرد تعاملی در اکوسیستم کارآفرینی کشور، ما را بر آن داشت تا به طرح تجربیات این حوزه بپردازیم. تا کنون برخی نمونه‌های موفق خارجی و داخلی را بررسی کرده‌ایم و این بار تصمیم داریم یک تجربیات یک شرکت تولیدی را با شما به اشتراک بگذاریم. برای این امر با امیر بنایی نژاد، مدیر اجرایی شرکت کن، هم‌ صحبت شده‌ایم.
کن در چه حوزه‌ای فعال است؟ چه پیشینه‌ای دارد؟
"کن" 36 سال پیش توسط پدر بنده به همراه شریکشان (آقای زاهدی) تاسیس شد. این دو نفر به معنای واقعی کلمه دو کارآفرین هستند که بدون تجربه قبلی و بدون سرمایه بزرگ به تهران می آیند و شروع به کار کردن می‌کنند، کارهای مختلف را تست می‌کنند و بعد بر حسب تجربه و امتحان‌های مختلف، به این نتیجه می‌رسند که "هود" را می‌شود در ایران تولید کرد. در آن زمان هود در ایران تولید نمی‌شد و استفاده‌ای هم از آن انجام نمی‌گرفت. حتی شناخت مناسبی هم از آن وجود نداشت. تولید هود شروع می‌شود و از روزی یکی دو عدد شروع می‌کنند تا این که در حال حاضر روزانه بیش از 1000 عدد هود مختلف تولید می‌کنیم. سبد محصولات کن در این مدت 36 سال مدام بزرگ شد و الان به غیر از هود، اجاق گاز، فر و سینک آشپزخانه هم تولید می‌کنیم. 
چه ساختاری برای نوآوری دارید؟ از ظرفیت‌هایی مثل نوآوری باز استفاده کرده‌اید؟
به واسطه مشاوران خوبی چون دکتر کامران باقری که مبدع نوآوری باز در ایران هستند و خیلی وقت است از ایشان استفاده می‌بریم، با این اصطلاحات آشنایی داریم. ما به نسبت بزرگی سازمانمان، تیم مهندسی کوچکی داریم و تلاش کردیم با ارتباط گرفتن با افراد متخصص، به روش‌های مختلف مشکلاتمان را حل کنیم و راه‌حل‌های برون سازمانی را به داخل شرکت بیاوریم. بعضی از این ایده‌ها باعث شده که محصولات داخلی جدیدی برای کن تولید کنیم و در برخی از موارد حتی شرکتی خارج از شرکت خودمان تاسیس کرده و محصول دیگری را تولید کنیم. با سایر روش‌های کراد سورسینگ (Crowd Sourcing) و بوم رنگ هم کار کرده‌ایم ولی تاکنون نتیجه جالبی نداشته‌اند که احتمالا تعریف مسئله ما ایراد داشته است. ولی می‌خواهیم دوباره این راه‌ها را تجربه کنیم و قطعا دفعه بعدی نتیجه بهتری خواهند داشت.
چه شد که تصمیم گرفتید روی یک استارتاپ سرمایه‌گذاری کنید؟ و چرا استارتاپ هوم؟
با توجه به این که در بازار محصولات داخلی برند شناخته شده‌ای هستیم و سهم بازار خوبی داریم، اوضاع شرکت خوب است ولی این موضوع فکرمان را مشغول کرده که نوع کسب‌وکارها در حال تغییر است و ممکن است تولید به این مفهومی که الان انجام می‌دهیم، در سال‌های آتی ارزش افزوده زیادی نداشته باشد. از طرفی در اینجا امکانات و تجربیاتی فراهم شده است که به غیر از لوازم خانگی تولیدی فعلی، می‌تواند بستر مناسبی برای تولید وسایل نوین‌تر باشد. به همین دلیل دنبال ایده‌های جدیدی گشته و می‌گردیم که داشته‌های آن‌ها با نداشته‌های ما و نداشته‌های آن‌ها با داشته‌های ما طوری ادغام شود که بتوانیم ارزش افزوده بیشتری ایجاد کنیم.
تیم کن تیم بزرگی است و این بزرگی باعث شده است کمی لخت باشیم و توانایی شناخت سریع فرصت‌ها را نداشته باشیم؛ لذا تصمیم گرفتیم از یک تیم استارتاپی چابک در کنار خودمان بهره ببریم و در عین حال کنارش باشیم و در تولید، مهندسی، زنجیره تامین و فروش کمکش کنیم. با توجه به این که توانمندی اصلی خودمان را تولید می‌دانیم (اگرچه تجربه فروش، تامین و بقیه موارد زنجیره ارزش را هم داریم، ولی چون فراهم کردن امکانات تولید بسیار سرمایه‌بر است) به همین خاطر به دنبال استارتاپ‌هایی که توانمندی اصلی کار آن‌ها "تولید" باشد، گشتیم. 
روی دو استارتاپ در زمینه‌های خارج از هسته اصلی کسب‌وکارمان سرمایه‌گذاری کردیم که احتمالا به خاطر نامناسب بودن تیم آن‌ها هر دو ناموفق بود، ولی نهایتا شرکت در یک رویداد که در شتابدهنده دیموند و در مورد اینترنت اشیا بود، باعث آشنایی ما با تیم هوم شد. در این رویداد دو استارتاپ از شتابدهنده هاردتک نیز حضور داشتند که هوم یکی از آن‌ها بود. در این مراسم دوستی‌ای شکل گرفت. رفت‌وآمدهایی رخ داد و نهایتا منجر به سرمایه‌گذاری شد که خیلی از این اتفاق خرسندیم.
در تعامل با استارتاپ‌ها چه چالش‌هایی داشتید؟
چالش‌ها که زیاد است ولی شاید یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها این باشد که استارتاپ‌ها نیاز به صبر دارند و سرمایه‌گذار چیزی که معمولا ندارد صبر است. صاحبان مجموعه ما نگاه تولیدی و زود بازده به استارتاپ دارند و با فرهنگ چقدر سرمایه‌گذاری می‌کنیم و چه زمانی، چقدر سود می‌بریم آشنا هستند، در صورتی که تیم استارتاپی قرار است آینده را برای ما تغییر دهد. ما در تعامل‌ها در تلاش هستیم تا موفقیت‌های کوچک تیم را به مدیران سازمان نشان دهیم تا این مسائل راحت‌تر حل شوند.
چالش دیگر حضور تیم استارتاپی در محل شرکت است. در واقع تفاوت فرهنگ سازمانی ما و تیم استارتاپی ایجاد چالش می‌کند. منظور از تفاوت فرهنگی یعنی تفاوت سنی، تفاوت در نوع حرف زدن، حتی زمان رفت‌وآمد، که تلاش شد هر دو طرف را در این مسائل توجیه کنیم. البته انصافاً هر دو طرف همدیگر را در این مسائل درک کردند و با هم کنار آمدند. اتفاق خوب در مورد هوم این بود که ما تیم را از یک شتابدهنده گرفته بودیم و این به معنای آن بود که خیلی بهتر از یک تیم استارتاپی خام بودند. به عنوان مثال تیم سرمایه‌گذار از استارتاپ صورت مالی، بیزینس پلن و ... می‌خواهد که اصولا استارتاپ خیلی دغدغه آن را ندارد و به سراغ تهیه آن نمی‌رود، ولی حضور در شتابدهنده، تیم‌ها را به سمت تهیه این موارد برده بود و تعامل ما را تسهیل کرد.
یک چالش مهم هم بحث ارزش‌گذاری است که پروسه  توافق و سرمایه‌گذاری را سخت می‌کند. این مسئله دو طرفه است، از این نظر که تیم استارتاپ ارزش ایده خودش را خیلی بالا می‌داند و تیم سرمایه‌گذار شرکتی هم ارزش بالایی برای تجربه و امکاناتی که قرار است در خدمت تیم استارتاپی قرار دهد، قائل است.
نکات مثبت این تعامل چه بوده است؟
یکی انتقال فرهنگ کاری آن‌ها است. مثلا سیستم ما کار مازاد تا دیر وقت را ارزش نمی‌داند و کارمندان برای این موضوع تشویق نمی‌شوند ولی سیستم کار استارتاپ این است که چون کار مال خودت هست، تا 12 شب هم ارزش دارد که برای آن تلاش کنی و امیدواریم این فرهنگ «کار را مال خود دانستن» به کارمندان سازمان ما هم منتقل شود.
مورد بعدی که امید داریم برای ما سودآور باشد، آن است که شاید محصولاتی فرعی از کار آن‌ها تولید شود که برای ما مفید باشد. به هر حال اینترنت اشیا آینده محصولات خانگی است و امید داریم بتوانیم از علم بچه‌ها در این مورد استفاده کنیم و به عبارتی سر ریز علم آن‌ها برای ما سودآور باشد.
آیا به شرکت بزرگ دیگر پیشنهاد سرمایه‌گذاری در این زمینه را می‌دهید؟
واقعاً برای پیشنهاد دادن زود است، چون تجربه‌ی ما هنوز کامل نشده است. با شناختی که دارم می‌توانم این پیشنهاد را بدهم که اگر به عنوان سرمایه‌گذاری و کسب سود کوتاه مدت می‌خواهند در این زمینه ورود کنند، از این کار اجتناب کنند. اما اگر به این موضوع به عنوان هزینه کردن برای آینده‌ فکر می‌کنند، جواب بله است. البته باید دقت کرد که یکی از دلایل سرمایه‌گذاری ما بحث علاقه است. ما عاشق ساختن هستیم... تا الان ساختن از نوع لوازم خانگی بوده ولی شاید از این به بعد از نوع ساختن تیم و آینده باشد. این موضوع است که به ما اشتیاق می‌دهد که در این زمینه فعالیت کنیم. ما از این که می‌توانیم بستری را در اختیار افرادی قرار دهیم که بتوانند رشد کنند، خیلی خوشحالیم. این که داشته‌های ما به چند نفر کمک کند تا با همدیگر چیزی را بسازیم که هر کدام از ما به تنهایی نمی‌توانستیم آن را بسازیم، روحیه بخش است.
گام بعدی شما در تعامل با هوم چیست؟ آیا برنامه‌ای مبنی بر سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های دیگر دارید؟
تصمیم‌گیری برای این موضوع تنها با ما نیست و خود بچه‌ها باید در تصمیم‌گیری در این باره شرکت کنند. ولی مرحله بعد را اینگونه ترسیم کرده‌ایم که با یک سرمایه‌گذار خارجی که آورده‌اش نه فقط سرمایه بلکه شبکه فروش جهانی‌اش باشد، وارد تعامل شویم. به عبارت دیگر فاز اول چالش بچه‌ها، تولید و راه‌اندازی کسب‌وکار است و فاز بعدی فروش؛ چون واقعا نگاه ما برای فروش ایران نیست. البته هدف اول ما فروش در ایران است، ولی فروش داخلی اصلا برای ما قانع‌کننده نیست. ما اعتقاد داریم که محصولات ما در دنیا می‌تواند فروش خوبی داشته باشد، لذا دوست داریم سرمایه‌گذاری که ارزش پیشنهادی او به ما شبکه فروشش باشد، با ما مشارکت کند.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربران

هنوز نظری برای این پست ثبت نشده

ارتباط با برکت

چنان‌چه سوالی از ما دارید با ما در ارتباط باشید. اگر صاحب یک طرح سرمایه‌گذاری در زمینه کسب‌و کارهای نوین هستید از طریق لینک زیر طرح خود را برای ما ارسال کنید. کارشناسان ما بعد از مطالعه طرح با شما جلسه خواهند گذاشت و یا به شرکایی که می‌توانند بهتر کنارتان باشند،‌ معرفی خواهید شد.

آدرس سامانه                       bp.barkatventures.com

پست الکترونیکی                bp@barkatventures.com